29 września b.r. mieliśmy szansę po raz dwudziesty świętować Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tradycją stało się już w naszej szkole głośne czytanie z okazji tego święta.
Książkowy repertuar w Budowlance był tego dnia bardzo szeroki. Klasa I LB czytała książkę ”Książę Mgły”-powieść autorstwa Carlos Ruiz Zafón, klasa I LW (wojskowa) sięgnęła po pozycję „ Dillard Johnson czyli Szalony J.-wyznania jednego z najniebezpieczniejszych amerykańskich żołnierzy wszechczasów”. II B przeczytała fragment „7 nawyków skutecznego nastolatka” Seana Coveya”. III BA5 usłyszała wersy z książki Nicolasa Sparksa „Szczęściarz”, III LW5 głośno czytała fragmenty książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” Nicka Vuicica. II LW mogła poczytać opowiadania Stanisława Lema. Klasa IV LG na lekcji historii usłyszała fragmenty powieści „Monte Cassino” Svena Hassela. IV B w ramach lekcji matematyki miała okazję usłyszeć urywek książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Gen i już-opowieść o Stefanie Banachu”, to książka o życiu światowej sławy polskiego matematyka.
„Czytanie jest potrzebne każdemu człowiekowi, bo żyjemy w świecie zalewu informacji. Z nieczytania i słabego rozumienia tekstów biorą się błędy, wypadki i straty” – powiedziała Irena Koźmińska – prezeska fundacji „ABC XXI”.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia z najbliższymi czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.