Kondycyjny Spływ Kajakowy Klas Wojskowych 24 Września 2016r.

Kondycyjny spływ kajakowy

Jak najszybciej poznać uczniów, szczególnie ich predyspozycje psychofizyczne? Sądzę, że kondycyjny spływ kajakowy jest jedną z lepszych form poznawania uczniów, ponieważ odbywa się w sytuacji znacznego wysiłku fizycznego, pozwala obserwować, jak młodzi ludzie radzą sobie w pracy zespołowej, jak rozwiązują trudne i stresujące problemy.

Spływ odbył się w sobotę 24 września i został podzielony na trzy etapy.

Pierwszy polegał na pokonaniu pieszo siedmiokilometrowej trasy z Wałcza do Rudnicy. Zadaniem uczniów było wykonanie tego elementu wyprawy według mapy do wskazanego punktu po właściwej marszrucie. Podobnie przebiegał trzeci etap, ale tym razem na trasie z Ostrowca do Wałcza.

Drugi etap to spływ rzeką Dobrzycą z Rudnicy do Ostrowca. Pierwszy i trzeci nie stanowiły problemu, jednak drugi, zwłaszcza pierwsze przeszkody na wodzie, przysporzył wiele problemów. Najczęściej pojawiało się pytanie, jak pokonać powalone drzewo. Dwie osoby osady w kajaku i dwa różne sposoby: może górą poprzez szybkie prostopadłe napłynięcie, a może wysiąść i przenieść kajak, ale na brzegu pokrzywy i błoto. Najgorsze bywa niezdecydowanie, pomimo że prowadzący spływ zawsze sugerował sposób pokonania przeszkód, to jednak młodych kajakarzy zawodziła spostrzegawczość. Muszę przyznać, że młodzież szybko zaczęła się uczyć i kolejne przeszkody były pokonywane dość sprawnie. Brakowało jednak kondycji. Jeżeli młodzież wyciągnęła jakieś wnioski dla siebie po zmaganiach na wodzie, to bardzo dobrze.

Spływ udało się zrealizować zgodnie przyjętym planem: pierwszy etap trwał 1,5 godziny, spływ – 5,5 godziny i trzeci 1 godzinę.

Na wyróżnienie zasługuje uczeń klasy drugiej: Patryk Nęcka, który z wielkim poświęceniem, często brodząc w wodzie, pomagał innym.

Spływ zabezpieczali nauczyciele: Jolanta Bacławska – ratownik, Małgorzata Kuśnierczak – wychowawczyni klasy 1 LO wojskowej, Renata Pachocka, Mirosław Dulęba.

Z klasy 1 LO wojskowej uczestniczyli w spływie:

            – Maria Borkowska

            – Konrad Eckhardt

            – Aleksandra Gawlik

            – Izabela Grudzińska

            – Kornelia Libner

            – Krystian Lis

            – Mateusz Litwińczuk

            – Angelika Kliś

            – Natalia Kobylańska

            – Paula Kowalenko

            – Klaudia Kurian

            – Kacper Rosalski

            – Wiktoria Rowińska

            – Alicja Sankowska

            – Wiktoria Wierzbicka.

Z klasy 2 LO wojskowej

            – Filip Orłowski

            – Patryk Nęcka

            – Piotr Waś.

Z klasy 3 LO wojskowej:

            – Kacper Klupś

            – Adrian Sadzik

            – Patryk Żurek

            – Adrian Jesiotr.

oprac. Wiktor Marcinkowski

Spływ kajakowy
Spływ kajakowy

Zostaw komentarz

Skip to content