Kondycyjny Spływ Kajakowy Klas Wojskowych 24 Września 2016r.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kondycyjny spływ kajakowy

Jak najszybciej poznać uczniów, szczególnie ich predyspozycje psychofizyczne? Sądzę, że kondycyjny spływ kajakowy jest jedną z lepszych form poznawania uczniów, ponieważ odbywa się w sytuacji znacznego wysiłku fizycznego, pozwala obserwować, jak młodzi ludzie radzą sobie w pracy zespołowej, jak rozwiązują trudne i stresujące problemy.

Spływ odbył się w sobotę 24 września i został podzielony na trzy etapy.

Pierwszy polegał na pokonaniu pieszo siedmiokilometrowej trasy z Wałcza do Rudnicy. Zadaniem uczniów było wykonanie tego elementu wyprawy według mapy do wskazanego punktu po właściwej marszrucie. Podobnie przebiegał trzeci etap, ale tym razem na trasie z Ostrowca do Wałcza.

Drugi etap to spływ rzeką Dobrzycą z Rudnicy do Ostrowca. Pierwszy i trzeci nie stanowiły problemu, jednak drugi, zwłaszcza pierwsze przeszkody na wodzie, przysporzył wiele problemów. Najczęściej pojawiało się pytanie, jak pokonać powalone drzewo. Dwie osoby osady w kajaku i dwa różne sposoby: może górą poprzez szybkie prostopadłe napłynięcie, a może wysiąść i przenieść kajak, ale na brzegu pokrzywy i błoto. Najgorsze bywa niezdecydowanie, pomimo że prowadzący spływ zawsze sugerował sposób pokonania przeszkód, to jednak młodych kajakarzy zawodziła spostrzegawczość. Muszę przyznać, że młodzież szybko zaczęła się uczyć i kolejne przeszkody były pokonywane dość sprawnie. Brakowało jednak kondycji. Jeżeli młodzież wyciągnęła jakieś wnioski dla siebie po zmaganiach na wodzie, to bardzo dobrze.

Spływ udało się zrealizować zgodnie przyjętym planem: pierwszy etap trwał 1,5 godziny, spływ – 5,5 godziny i trzeci 1 godzinę.

Na wyróżnienie zasługuje uczeń klasy drugiej: Patryk Nęcka, który z wielkim poświęceniem, często brodząc w wodzie, pomagał innym.

Spływ zabezpieczali nauczyciele: Jolanta Bacławska – ratownik, Małgorzata Kuśnierczak – wychowawczyni klasy 1 LO wojskowej, Renata Pachocka, Mirosław Dulęba.

Z klasy 1 LO wojskowej uczestniczyli w spływie:

            – Maria Borkowska

            – Konrad Eckhardt

            – Aleksandra Gawlik

            – Izabela Grudzińska

            – Kornelia Libner

            – Krystian Lis

            – Mateusz Litwińczuk

            – Angelika Kliś

            – Natalia Kobylańska

            – Paula Kowalenko

            – Klaudia Kurian

            – Kacper Rosalski

            – Wiktoria Rowińska

            – Alicja Sankowska

            – Wiktoria Wierzbicka.

Z klasy 2 LO wojskowej

            – Filip Orłowski

            – Patryk Nęcka

            – Piotr Waś.

Z klasy 3 LO wojskowej:

            – Kacper Klupś

            – Adrian Sadzik

            – Patryk Żurek

            – Adrian Jesiotr.

oprac. Wiktor Marcinkowski

Spływ kajakowy
Spływ kajakowy

Zostaw komentarz

Skip to content