W sobotę 18.11.2017r. pogoda daje szansę na zrealizowanie kolejnego przedsięwzięcia dla klas wojskowych – marszu kondycyjnego na 20 km. Rano przymrozek, dopiero po południu ma padać, po krótkim przedstawieniu zadań, wręczeniu mapy – ruszamy.
Dbać o kondycję. Łatwo powiedzieć, trudniej realizować. Jesień nie sprzyja wzmożonej aktywności, ale dla przyszłych żołnierzy każdy czas jest dobry, żeby sprawdzić swoje możliwości psychofizyczne, walczyć ze zmęczeniem, działać w zespole.
I klasa wojskowa III Liceum Ogólnokształcącego ma w planie marsz kondycyjny na 20 km w umundurowaniu i z obciążeniem: dziewczęta- minimum 3 kg, chłopcy- 5 kg.
W marszu bierze udział: 21 uczniów klasy pierwszej, 4 uczniów klasy drugiej oraz 4 absolwentów (Mateusz Osmyk – żołnierz zawodowy, Przemek i Bartek Oleksów, Aleksander Pielech). Podziwiam mikre dziewczyny, plecaki duże – ale dają radę. Tempo marszu utrzymujemy na poziomie 5 km/h, nikt nie zostaje, nie uskarża się, nawet jest chęć do śpiewania. Wyznaczone pary bardzo sprawnie prowadzą do wyznaczonych punktów, czytanie mapy i porównywanie jej z terenem nie nastręcza większych trudności. Kilometry ubywają, trasa przez lasy daje wytchnienie od wiatru, jest OK. Po 10km krótka przerwa na posiłek i ruszamy dalej. Po raz pierwszy zdarzyło się, że żadna z dziewcząt nie przekazała plecaka. Także Hubert Zugaj pomimo problemów z kolanami i propozycji żeby przerwał marsz lub przynajmniej przekazał plecak, maszerował dalej zaciskając usta. Dla takich chwil warto być z młodzieżą, podziwiać ich jak walczą ze swoimi słabościami, jak się wzajemnie mobilizują, obserwować jak tworzy się wspaniały zespół, cieszyć się ich radością, że dali radę.
W tym miejscu wymienię wszystkie dziewczęta, które wzięły udział w marszu, bo mają ogromne serca do walki: Anna Nowak, Julia Uttecht, Kamila Wiącek, Katarzyna Stefaniak.
W grupie chłopców dobrze radzili sobie uczniowie klasy drugiej: Łukasz Aftyka, Krystian Lis, Mateusz Litwińczuk, Szymon Skibiak.
Marsz zabezpieczali nauczyciele: Renata Pachocka, Małgorzata Kuśnierczak, Beata Baszczyn, Mirosław Dulęba i Jarosław Rachubiński.
oprac. Wiktor Marcinkowski