MOTYWY KULINARNE W TEKSTACH KULTURY – WYKŁAD DLA SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

Wykład dla uniwersytetu III wieku

Ilość programów kulinarnych i popularność występujących w nich osób to znak naszych czasów. Ale czy na pewno tylko naszych? I skąd w nas taka fascynacja jedzeniem i gotowaniem? Czy to na pewno cecha kultury XXI wieku? Może po prostu wszyscy lubimy dobrze zjeść… A skoro tak, to może dlatego w literaturze, w malarstwie, w filmie a nawet w piosenkach tyle jedzenia!

30 listopada liczna grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w wykładzie pn. „Motywy kulinarne w tekstach kultury” zorganizowanym w PCKZiU przy ulicy Budowlanych. Wykład przygotowały i poprowadziły trzy uczennice pod opieką p. M. Grabowskiej. Magdalena Ptak z klasy II LG omówiła występowanie motywów kulinarnych w filmie, natomiast Kamila Góraj  i Kaja Kosnowicz z klasy II LO przybliżyły słuchaczom funkcjonowanie motywu kulinarnego w malarstwie. Pani M. Grabowska skoncentrowała się na literaturze i tekstach piosenek.

W czasie wykładu można się było między innymi dowiedzieć – co zamiast spaghetti w filmie „Gorączka złota” zajadał z apetytem (?) Charlie Chaplin, zobaczyć na średniowiecznym obrazie Bruegla „Walka karnawału z postem” biżuterię z jedzenia oraz wysłuchać piosenek Wojciecha Młynarskiego, w których słyszymy, że zupa kartoflanka była świadkiem narodzin i końca pewnej biurowej miłości, a „kotlet schabowy panierowany” to doskonała zakąska na polskim stole. Nasi szanowni Goście wysłuchali wykładu z wielką uwagą i widoczną przyjemnością, za co serdecznie im dziękujemy.

op. M. Grabowska

Zostaw komentarz

Skip to content