Śladami wspólnej przeszłości
9 marca 2017 r. to dzień kilku spotkań edukacyjnych, na których swoją obecnością zaszczycili nas edukatorzy z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie – p. Orit Margaliot i p. Alex Dancyg. W spotkaniach wzięli udział uczniowie i nauczyciele nie tylko z naszej szkoły, ale także z LO nr 1 i wszystkich gimnazjów w Wałczu. W godzinach popołudniowych gościliśmy bardzo dużą grupę słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Spotkanie edukacyjne Śladami wspólnej przeszłości związane jest z realizacją projektu Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów, który wynika ze współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie na mocy umowy między Rządem RP a Rządem Izraela.
Nasza szkoła – jako pierwsza w województwie zachodniopomorskim – rozpoczęła tę współpracę blisko 3 lata temu.
Wymiernym efektem udziału w projekcie był udział 6 nauczycieli z Powiatu Wałeckiego w ośmiodniowym seminarium edukacyjnym, które odbyło się w ubiegłym roku w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, a naszą szkołę reprezentowali: p. Alina Jackowska, p. Małgorzata Bochenek, p. Małgorzata Angel i p. Elżbieta Grzech.
Pierwsze spotkanie edukacyjne, to dialog p. Alexa Dancyga z uczniami i nauczycielami, którzy mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy poprzez zadawanie pytań związanych z kulturą i historią obu narodów – polskiego i żydowskiego. Niezwykły dar udzielania odpowiedzi naszego gościa sprawił, że atmosfera spotkania była bardzo przyjazna, a słuchacze zaspokoili swoją ciekawość m.in. na temat życia w kibucu, służby wojskowej czy wojennych losów rodziny p. Dancyga.
Kolejne spotkanie, które zostało przeprowadzone przez p. Orit Margaliot, odbyło się w języku angielskim. Wykład o sztuce i warsztaty Last letters sprawiły, że uczniowie chętnie wypowiadali się w języku angielskim i stworzyli zintegrowaną, aktywnie uczestnicząca w zajęciach grupę.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję do chwili refleksji przy wystawie fotograficznej i poetyckiej p. Małgorzaty Angel, a także do wysłuchania piosenki Justyny Steczkowskiej „Austeria” w wykonaniu uczennicy kl. II b – Julii Książkiewicz.
Nad sprawnym działaniem sprzętu nagłaśniającego czuwał przez wiele godzin uczeń kl. IV TRM – Mateusz Aftyka.
Mam nadzieję, że udział w spotkaniach z niezwykle interesującymi gośćmi – p. Alexem Dancygiem i p. Orit Margaliot dostarczył uczniom i nauczycielom nowej wiedzy wykraczającej poza tę przekazywaną na lekcjach.
Realizacja spotkań z edukatorami z Izraela była możliwa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego i Dyrekcji PCKZiU w Wałczu, za co serdecznie dziękuję.
Link do wielu ciekawych informacji związanych z tematem –
http://teatrnn.pl/leksykon/node/4376/alex_dancyg_ur_1948_r
Opracowanie: Elżbieta Grzech